Edukacja Regionalna

Szkoła Podstawowa nr 45 od kilku lat zaangażowana jest w realizację Projektów Edukacji Regionalnej w Sosnowcu.

Celem Projektu jest rozwijanie zainteresowania młodzieży własnym regionem, poszerzanie wiedzy na temat naszego miasta, poznawanie walorów przyrodniczych i kulturowych najbliższej okolicy.

W bieżącym roku szkolnym do udziału w tym przedsięwzięciu zaangażowało się sześciu nauczycieli i 80 uczniów klas ósmych. Uczniowie, podzieleni na tematyczne „grupy zadaniowe”, przez kilka miesięcy zbierali i systematyzowali informacje, dokonywali ich analizy, tworzyli własne dzieła sztuki.

Efeky działań naszych uczniów zostały podsumowane w postaci różnorodnych prac, np.: albumów, prezentacji, filmu- przewodnika w j. angielskim, prac plastycznych. Gratulujemy ósmoklasistom wytrwałości, kreatywności i rozległej wiedzy o regionie.

PROJEKT nr 1

Znani artyści plastycy z Sosnowca. Marian Malina, Ryszard Twardoch, Wanda Zbyszewska, Janina Kraupe-Świderska.

W ramach projektu uczniowie poznali sylwetki i noty biograficzne artystów. Odwiedzaliśmy sosnowieckie cmentarze, gdzie są groby wymienionych artystów. Na koniec uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej (przygotowana na zamówienie) – Muzeum Miejskie przy ul. Chemicznej, gdzie udostępniono nam unikatowe zbiory dzieł artystów.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji: <<<KLIK W LINK>>>

opiekun projeku: p. Marta Lachor-Winarska

Projekt nr 2

„Spacerm po Pogoni – dzielnicy Sosnowca” – W ramach projektu uczniowie przygotowali spacerownik po dzielnicy Pogoń w formie albumu. Uczniowie skupili się na dziedzictwie historycznym dzielnicy, swoją pracę udokumentowali licznymi fotografiami.

<<<KLIK PO WIĘCEJ INFORMACJI>>>

opiekun projeku: p. Magdalena Kapuścik

Projekt nr 3

„Meet my city – welcome to Sosnowiec!” – to kolejny projket, który przedstawia cieakwe i warte zobaczenia miesca w Sosnowcu. Uczniowie poszukali powodów, dla których warto zwiedzić nasze miasto, dodatkowo wszystkie informacje przygotowali w języku angielskim. Zapraszamy do obejrzenia filmiku:

opiekun projeku: p. Beata Kwiecień

Projekt nr 4

W ramach projektu uczniowie przygootwali prezentację oraz album: „Stanisław Kłosowski – chłopak z Sosnowca” (autorem zadania jest Wojeciech Rudzki), a także obraz przedstawiający Pałac Dietala (autorką obrazu jest Zuzanna Krawczyk).

PREZENTACJE:

„Chłopak z Sosnowca”

„Dworzec Główny”

„Regionalizm Historia”

opiekun projeku: p. Roma Wicherska

Fragmenty albumu „Stanisław Kłosowski – chłopak z Sosnowca” – wykonanego przez Wojtka Rudzkiego z klasy 8a

Obraz przestawiający Pałac Dietla w Sosnowcu wykonany przez Zuzannę Krawczyk z klasy 8a

Projekt nr 5

Uczennice klasy 8e w ramach projektu zebrały informacje o utalentowanych i sławnych sportowcach z Sosnowca. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

<<< KLIKNIJ W ZDJĘCIE >>>

opiekun projeku: p. Agata Woźniak

Projekt nr 6

W naszje szkole realizwaliśmy również projket dotyczący przyrody naszego regionu.

🌱31.05.2022r. odbyła się wycieczka uczniów do siedziby Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie.
🌿Uczniowie uczestniczyli w prelekcji i warsztatach ekologicznych na temat mchów i paprotników oraz wzięli udział w zajęciach terenowych, podczas których nauczyli się rozpoznawać gatunki roślin nagonasiennych i okrytonasiennych.
🌳Była okazja wykazania się kreatywnością i stworzenia ozdób naściennych z materiałów biodegradowalnych. Nie brakowało również czasu na integrację i wspólną zabawę.
🌹Dzieci wróciły pełne pozytywnej energii i praktycznej wiedzy, którą ciężko byłoby uzyskać w murach szkolnych.

<<< KLIKNIJ W OBRAZEK >>>

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach o Pustymi Błędowskiej, wykonali zadania (łamigłówki i krzyżówki) dotyczącje przyrody naszego regionu.

<<< KLIKNIJ W ZDJĘCIE >>>