Uwaga konkurs!

Diecezjalny konkurs plastyczny Plakat upamiętniający Rodzinę Ulmów – historia dana i zadana dla dzieci i młodzieży diecezji sosnowieckiej

⬜️WPROWADZENIE
Papież Franciszek zatwierdził 17 grudnia 2022 r. dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej oraz ich siedmiorga dzieci. Zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez niemieckich żandarmów za ukrywanie w swoim domu w czasie II wojny światowej ośmiorga Żydów. Ta tragiczna historia wciąż porusza kolejne pokolenia, a sami Ulmowie w ostatnich latach stali się symbolem tych Polaków, którzy zdecydowali się pomóc prześladowanym, nierzadko narażając życie swoje i swoich bliskich. W 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Decyzja Franciszka oznacza, że mogą zostać beatyfikowani.
⬜️Stowarzyszenie Katolickie Diecezji Sosnowieckiej im. św. Jana Pawła II, włączając się w upowszechnianie wiedzy o męczennikach z Markowej organizuje konkurs dla dzieci i młodzieży diecezji sosnowieckiej.

⬜️PATRONAT HONOROWY
Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak

⬜️ORGANIZATORZY
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, Stowarzyszenie Katolickie Diecezji Sosnowieckiej im. św. Jana Pawła II

⬜️ADRESACI
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych diecezji sosnowieckiej.

⬜️CELE KONKURSU
– rozwój tożsamości dzieci i młodzieży w poszanowaniu tradycji i historii, odkrywając heroizm i męczeństwo Polaków w ratowaniu Żydów
– zestawienie historii rodziny Ulmów z innymi losami polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata,
– poszukiwanie odpowiedzi na pytania o prawdę historyczną i wpływ doświadczenia historycznego na współczesność,
– poszukiwanie pozytywnych wzorców postaw w duchu uniwersalnych wartości,
– pobudzanie wyobraźni i kreatywności plastycznej,
– kształtowanie postaw religijno-patriotycznych,
– wykorzystanie różnorodnych technik artystycznych,
– zachęcenie do dzielenia się własnymi talentami.

⬜️ZASADY UCZESTNICTWA
1. Konkurs ma charakter jednoetapowy.
2. Prace konkursowe będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:
– uczniowie klas I – IV szkoły podstawowej diecezji sosnowieckiej,
– uczniowie klas V – VIII szkoły podstawowej diecezji sosnowieckiej,
– uczniowie szkół ponadpodstawowych diecezji sosnowieckiej.
3. Uczniowie samodzielnie tworzą pracę plastyczną w formacie A3, będącą plakatem poświęconym Narodowemu Dniowi Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Plakat powinien zawierać następujące części składowe:
a) nagłówek: „Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką”,
b) podtytuł będący hasłem konkursu: „ Rodzina Ulmów – historia dana i zadana”,
c) datę obchodów: 24 marca 2023 r.,
d) element graficzny inspirowany historią Rodziny Ulmów z Markowej.
4. Praca konkursowa może być wykonana dowolną techniką, np. malarstwo, rysunek, grafika, kolaż, wycinanka (bez używania materiałów nietrwałych).
5. Każdy uczeń może wykonać w ramach konkursu tylko jedną pracę.
6. Prace należy oddać do p.Olgi Kufel do dnia 7 maja 2023 r.
7. Oceny prac dokona powołane przez organizatora jury składające się ze specjalistów. Decyzja jury jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.
8. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 7 czerwca 2023 r., na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego www.katecheza.sosnowiec.pl. Ekspozycja wybranych prac konkursowych zostanie zorganizowana w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 14a.
8. Uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na prezentację i publikację ich wizerunku oraz ich prac (w całości lub fragmentów) w celu promocji idei konkursu. Autorzy nie pobierają wynagrodzenia za prezentację swojej twórczości, wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie wymagań organizacji konkursu.
9. Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację założeń regulaminowych.
10. Do dostarczanych prac należy dołączyć „Kartę informacyjną” oraz „Oświadczenie autora pracy”. (Do odebrania u p.Olgi Kufel)

⬜️NAGRODY:
Dla autorów najlepszych prac plastycznych przewidziane są nagrody rzeczowe ufundowanie przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej w Warszawie, ul. Targowa 25.
Nagrody będzie można odebrać w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 14a po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym 519-512-816 od 13 czerwca 2023 r. do 24 czerwca 2023 r. w godz. od 9.00 do 12.00, od wtorku do soboty.