„Kawa po wiedeńsku” czyli zajęcia językowe inaczej

1000 654 Los Majkelos

Nauka języków obcych to nie tylko podręczniki, zeszyt ćwiczeń i konwersacje, ale także poznawanie kultury krajów języka, którego się uczymy. Uczniowie klasy 8f dwujęzycznej wraz z nauczycielem języka niemieckiego p. Katarzyną Plutą wybrali się na krótką wycieczkę w poszukiwaniu smaku wiedeńskiej kawiarni.

 

Jaki jest charakter wiedeńskiej kawiarni?

„W przeciwieństwie do wielu innych tego typu miejsc na świecie, kawiarnie wiedeńskie chętnie przyzwalają na samotne, wielogodzinne siedzenie przy kawie, gdzie można czytać lub przeglądać gazetę. Do filiżanki kawy podawana jest koniecznie szklanka zimnej bieżącej wody, a kiedy pobyt w kawiarni przedłuża się, kelner przynosi kolejną szklankę wody. Ma to oznaczać, że każdy gość ma prawo delektować się pobytem w kawiarni i nie może czuć presji opuszczenia jej po wypiciu swojej filiżanki kawy.

Styl i wystrój wiedeńskich kawiarni jest zróżnicowany, od wnętrz ciepłych i przyjaznych do nowoczesnych i stylowych. Klasycznym elementem wystroju wnętrza są krzesła Michaela Thoneta oraz stoliki z marmurowymi blatami. W kawiarniach wiedeńskich zwykle musi znajdować się selekcja aktualnych gazet do poczytania, szeroki wybór kawy, klimatyczne oświetlenie, ciasta i desery przyrządzane na miejscu, muzyka wykonywana na żywo oraz obsługa przy stolikach.”

Grupa klasy 8f dwujęzycznej miała możliwość spróbować smaku kawy po wiedeńsku i tortu Sachera w sosnowieckiej kawiarni „Abadaba”, która przygotowała dla nas te wiedeńskie smakołyki.

Tort Sachera (niem. Sachertorte) – czekoladowy tort stworzony przez Franza Sachera w Wiedniu, w XIX wieku. W 1832 roku pod nieobecność szefa kuchni młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha, Franz Sacher, otrzymał delikatne i odpowiedzialne zadanie stworzenia nowego deseru dla księcia i jego wymagających gości. Opracował wówczas przepis na tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową, który po dziś dzień określany jest przez wielu mianem „króla deserów”.

 

 

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos