Projekt z zakresu edukacji regionalnej, humanistycznej i wychowawczej

1030 731 Los Majkelos

Trasa nr 1 – „Śladami rodziny Dietlów” (ulice Żeromskiego i Mariacka w Sosnowcu)
W październiku klasa 7a z wychowawcą oraz panią bibliotekarką wybrała się na jesienny spacer po najbliższej okolicy, poznając historię i zabytki związane z rodziną Dietlów.

Najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie wraz z kustoszem muzeum Pałacu Dietla przy ulicy Żeromskiego 2. Jest to jeden z najbardziej okazałych obiektów Sosnowca, zbudowany w XIX wieku. Podczas wyjścia uczniowie 7a zwrócili uwagę także na starą zabudowę fabryki wełny czesankowej, kościół ewangelicki, park przy ulicy Żeromskiego oraz budynek dawnej Szkoły Realnej (pierwszej szkoły średniej w Sosnowcu). Warto podkreślić, że fabryka H. Dietla była pierwszą przędzalnią wełny czesankowej w Królestwie Polskim i w całym Cesarstwie Rosyjskim. Niemiecki przemysłowiec przyjeżdżając do Sosnowic z zamiarem uruchomienia przędzalni sprowadził wraz ze sobą wykształconych majstrów i inżynierów z rodzinnych zakładów włókienniczych Dietlów z Saksonii oraz Wilkau.

Niemałym zaskoczeniem dla wszystkich były bogato wyposażone wnętrza pałacowe, przepiękna rokokowa łazienka oraz rzeźby o tematyce antycznej, zdobiące przestrzeń wokół posiadłości Dietlów. Zwiedzanie pałacu stanowiło istną wędrówkę po epokach i stylach w sztuce.

Warto zaznaczyć, że projekt realizowany w roku szkolnym 2023/2024 ma na celu zwrócenie uwagi na historię i bogactwo kultury Zagłębie Dąbrowskiego i okolic Górnego Śląska. Wobec tego „cudze podziwiacie, swego nie dostrzegacie” – zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Kultura to nie tylko zabytki i rzeczy materialne, to także tradycje i zwyczaje związane z życiem codziennym społeczeństwa. Nie można zapomnieć o dawnej kuchni – jej smakach i zapachach. Zachęcamy wszystkich do gotowania, smakowania i degustowania tego, co nierozerwalnie łączy się z zagłębiowską ziemią.

„Cudze próbujecie, swego nie kosztujecie” – przepis na parzybrodę
Kuchnia Zagłębia Dąbrowskiego Parzybroda
Składniki:
• 500−800 g kapusty kiszonej
• 1000 g żeberek
• 500 g ziemniaków
• 2 cebule
• 2−3 łyżki smalcu
• 1−2 łyżki mąki
• sól, pieprz
• ziele angielskie
• ostra mielona papryka
• przyprawa bulionowa

Opis przygotowania:
Do wrzącej wody wrzucić świeże żeberka, opłukaną i poszatkowaną kapustę oraz umyte i obrane ziemniaki pokrojone w kostkę. Gotować, aż wszystko będzie miękkie. Na smalcu usmażyć na złoty kolor cebulę, dodać mąkę i zrobić zasmażkę. Zagęścić nią zupę i doprawić przyprawami do smaku.
Parzybroda to gęsta potrawa z kapusty przygotowanej na słodko, tradycyjnie często podawanej z ziemniakami, a w bogatszej wersji − z mięsem.

 

Potrawa tradycyjna z terenów Zagłębia Dąbrowskiego
Źródło: Zbiór przepisów potraw regionalnych województwa śląskiego, ŚOT

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos