Projekt edukacji regionalnej: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” 23/24

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie,
Rok szkolny 23/24 dobiegł końca. Z reguły spędzaliśmy go w salach lekcyjnych. Na szczęście sposobów na zdobywanie wiedzy jest wiele. Otóż jednym z nich była realizacja projektu edukacji regionalnej: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” 🌍.
Przedsięwzięcie miało na celu poznanie szeroko rozumianej kultury Regionu Śląsko-Dąbrowskiego: jego tradycji, obyczajów, kuchni oraz specyfiki krajobrazowej. Uczniowie klas: 7a, 6a i 5c mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, które skrupulatnie dokumentowali. Były to wycieczki, np. do Carbonarium – najbardziej nowoczesnego muzeum górnictwa na Śląsku ⛏️🏛️. Brali udział w warsztatach, dzięki którym poznawali ciekawe miejsca Sosnowca oraz sposoby na nietuzinkowe spędzanie czasu, np. Muzeum Nauk o Ziemi UŚ 🌳🔍.
Młodzież poznawała tajniki regionalnej kuchni 🍲. Uczniowie, oczywiście pod okiem Rodziców, ochoczo zabrali się do gotowania oraz smakowania regionalnych potraw 👨‍🍳👩‍🍳. Testowano przepisy, zarówno znane, jak i mniej rozpoznawalne.
Projekt uświadomił bardzo młodym obywatelom, że region Śląsko-Dąbrowski jest miejscem naprawdę wyjątkowym, na które wpłynęły historia, specyfika geologiczno-krajobrazowa oraz niepowtarzalne, unikatowe wręcz tradycje 🌄🌟.
Warto je poznawać! Warto o nich pamiętać! Warto być z nich dumnym, gdyż to nasi przodkowie tworzyli „ducha” tego regionu!
Efektem końcowym całorocznych działań jest wystawa informacyjno-fotograficzna 📸. Zachęcamy do obejrzenia!
Koordynatorzy projektu: Agata Kubarek, Katarzyna Lachowska, Małgorzata Marosz-Kochan