Realizacja Programu Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”

940 788 Los Majkelos

W drugim półroczu w naszej szkole realizowany jest w klasach 4d, 5c i 5b Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”.
Celem programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie więzi rodzinnych.

Program składa się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i jest utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dziecka w szkole oraz w domu są cztery zeszyty komiksowe. W ramach zajęć w domu uczniowie wraz z rodzicami tworzą tzw. „domowe drużyny”. Zadaniem drużyn jest wspólna praca z wykorzystaniem zeszytów. Każdy z nich zawiera jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla „domowych drużyn” oraz krótkie porady przeznaczone dla rodziców.

Bohaterami komiksów są młodzi detektywi Jaś i Małgosia, którzy modelują wśród uczniów pożądane zachowania i postawy. Domowe Drużyny współpracują przez pięć tygodni. W części przeznaczonej dla rodziców znajdują się informacje dotyczące problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież oraz konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z sięganiem po alkohol.
Szkolna część programu realizowana jest przez pedagoga szkolnego i wychowawcę przy aktywnym udziale, wybranych przez całą klasę, liderów rówieśniczych.

Realizatorzy programu: Iwona Darmoń-Dubas, Ewa Będkowska, Agnieszka Paciej-Motyl

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos