Projekt edukacji regionalnej

940 788 Los Majkelos

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice!

Grupa aktywistów z klasy 5C, 7A  i 6A przystąpiła do realizacji projektu z zakresu edukacji regionalnej: Cudze chwalicie, swego nie znacie.

W styczniu odbyliśmy naszą pierwszą trasę szlakiem bogactw geologicznych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Odwiedziliśmy Muzeum Węgla „Carbonarium” w Jastrzębiu Zdroju.

Obecnie to najnowocześniejsza ekspozycja poświęcona powstawaniu tego minerału  i jego znaczeniu w świecie. W zmodernizowanym budynku zainstalowano blisko 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki prezentujące historię węgla, kopalń i górników. Centralnym elementem wystawy jest „lewitująca” bryła węgla, choć największe wrażenie robi projekcja filmu 3D pokazująca fenomen węgla, od jego powstania w jądrach gwiazd (!) po zastosowanie dzisiaj.

Warto zaznaczyć, że realizacja projektu ma również na celu przybliżenie kultury  i codziennej obyczajowości Regionu Zagłębiowskiego, w tym regionalnej kuchni. Wszak przy rozpalonym węglu można się ogrzać, ale też dzięki niemu uwarzyć, jak mawiali nasi przodkowie, pyszne jadło.

Cudze chwalicie, swego nie smakujecie?

Niech zakończeniem naszej informacji będzie zatem przepis na tradycyjną potrawę  z Zagłębia Dąbrowskiego.

 PIECZONKI ZWANE TEŻ PRAŻONKAMI (zamiast wiosennego grilla :) )

 

  • 1 kg ziemniaków

  • 1 cebula

  • około 150 dkg boczku

  • około 150 dkg kiełbasy

  • pieprz

  • sól

  • liść laurowy

  • ziele angielskie

  • tłuszcz ( np. smalec)

  • 2-3 liście kapusty

Sposób przygotowania:

Ziemniaki pokroić w grubsze, cebule w cienkie plastry; boczek i kiełbasę − w talarki. Spód żeliwnego naczynia wysmarować tłuszczem, następnie ułożyć warstwę ziemniaków i cebuli, posypać solą i pieprzem, po czym włożyć boczek i kiełbasę, przykrywając je znowu warstwą ziemniaków i cebuli − układać warstwowo, posypując przyprawami, do ostatniej warstwy, którą są ziemniaki. Wszystko przykryć liściem kapusty. Naczynie żeliwne ustawić na wolnym ogniu i piec ok. 45 minut.

Pieczonki, zwane też prażonkami to sławna już dziś jednogarnkowa potrawa, przyrządzana z warzyw z dodatkiem kiełbasy lub boczku w żeliwnym kociołku bezpośrednio w ognisku. W niektórych rejonach  dodaje się do nich również marchew i buraki.

 

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos