Edukacyjny program dla zdrowia

1030 731 Los Majkelos

Drodzy Państwo!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona do ogólnopolskiego programu pilotażowego Narodowej Strategii Onkologicznej, który ma na celu wdrażać zdrowy styl życia dzieci i młodzieży w szkołach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza dziś nowotwory do chorób cywilizacyjnych. W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych na nowotwory złośliwe wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie choroby onkologiczne są drugą najczęstszą przyczyną zgonów, zaraz po chorobach układu krążenia.

Ważnym elementem Edukacyjnego Programu dla Zdrowia w szkołach są poradniki dla rodziców i opiekunów, a materiały do 30 czerwca są dostępne na stronie internetowej:

<<<KLIK PO WIĘCEJ INFORMACJI>>>

Projekt obejmował przeprowadzenie lekcji w wybranej klasie i udział uczniów w króciutkiej ankiecie. W wyznaczonych klasach 8G i 7B takie lekcje poprowadziły: pani Małgorzata Ziętek (w klasie 8G)

i pani Agnieszka Cofór (w klasie 7B). Tematami w tych klasach był odpowiednio : „Ruch to zdrowie, czyli dbam o swoje ciało i umysł” oraz „Jak wybierać mądrze? Porozmawiajmy o jedzeniu! ”.

W obu przypadkach uczniowie zapoznali się z nowymi aspektami promowania zdrowego stylu życia (w tym zwrócenia uwagi na zmniejszenie spożywania cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych), przeciwdziałających i zapobiegających zachorowaniu na choroby nowotworowe. Uczniowie rozpatrywali również ruch i aktywność fizyczną, jako narzędzie wspierające pracę mózgu w okresie wzmożonych zmian, związanych z dojrzewaniem.

Edukacyjny Program dla Zdrowia w Szkołach jest jednym z działań podjętych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030.

Wszystkim Rodzicom, którzy wzięli udział w anonimowej ankiecie on-line serdecznie dziękujemy.

Małgorzata Ziętek i Agnieszka Cofór

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos