SZKOLNY DZIEŃ DOBRA (relacja)

Niedziela Miłosierdzia rozpoczęła w Kościele katolickim w Polsce obchodzony już po raz 79. Tydzień Miłosierdzia – 16-23 kwietnia 2023 r. Jego tegorocznym hasłem były słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”.

W Niedzielę Miłosierdzia – 16 kwietnia odbył się Diecezjalny Dzień Dobra zorganizowany wspólnie przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej oraz parafię pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej. W ramach obchodów miał miejsce występ Scholki parafialnej „Parafka” wraz z przyjaciółmi, koncert góralskiej kapeli „Ciupaga” oraz Piknik Rodzinny.
To święto patronalne Caritas zwłaszcza wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas
i Parafialnych Zespołów Caritas.

W środę 19 kwietnia wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z opiekunem oraz uczniowie klasy 6 A z wychowawcą zorganizowali Szkolny Dzień Dobra.

Z tym dniem związane były następujące wydarzenia:
• Kiermasz ciast zorganizowany przez uczniów klasy 6 A pod hasłem „Kupujesz dobro promujesz”. Dziękujemy za przepyszne ciasta !!!
• „Podaruj miłe słowo” skrzyneczka, do której uczniowie wrzucali karteczki z „dobrym słowem” skierowanym do osób, którym chcieli powiedzieć coś miłego;
• Na korytarzach porozwieszane były karteczki „Weź ze sobą dobre słowo”, które uczniowie mogli zabierać ze sobą lub przekazywali je innej osobie.
• Uczniowie z klasy 7 B z wychowawcą napisali wiersze na temat „Dzień Dobra”;
• Uczniowie klasy 1a; 1b; 4a; 4b; 4c; 4d; 5c; 6a; 7a; 7b z wychowawcami przygotowali „Klasowy Kwiat Dobra”. Z poszczególnych kwiatów utworzony został „Szkolny Bukiet Dobroci”;
• Wolontariusze SKC przygotowali paczkę ze środkami czystości, które zostały przekazane do Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka Caritas.
Zebrane fundusze w wysokości 600,00 zł zostały przekazane do Diecezjalnej Siedziby Caritas Sosnowiec.

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz.”

Wiersze

„Dzień Dobra”
Dzień radosny i szczęśliwy
każdy pomoc niesie w mig,
kiedy jest potrzeba duża
oraz jak jest humor zły.
Bez problemu pomagamy,
przytulamy i kochamy.

Agnieszka Sz. Klasa 7 B

„Dzień Dobra”
W każdym z nas jest cząstka dobra,
trzeba umieć znaleźć ją.
Miłe słowo, uśmiech, pomoc,
każdy może odkryć je.
Bo dobre słowo nic nie kosztuje,
daj je temu, kto potrzebuje.
Klasa 7 B

„Dobry dzień”
Dobry dzień zaczyna się,
miłe słowo, miły gest.
Wszyscy dziś się radujemy,
szczęściem z innymi się dzielimy.
W taki dzień pomagać każdy
innym chce, więc tym szczęściem
dzielmy się.
Marcel W. Klasa 7 B