„Nauka wokół nas” – warsztaty Uniwersytetu Śląskiego

1030 731 Los Majkelos

13 września grupa uczniów klas ósmych wraz z opiekunami p. Anną Czernecką oraz p. Agnieszką Andrejczuk, uczestniczyła w interdyscyplinarnych wykładach połączonych z eksperymentami w ramach cyklu „Nauka wokół nas”.
Wykłady zostały zorganizowane na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, w doskonale wyposażonych laboratoriach Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie.

Program wykładów obejmował zagadnienia z:
fizyki – Co słychać?
Podczas wykładu wspólnie przeprowadziliśmy szereg eksperymentów, które wprowadziły nas w świat dźwięków i pozwoliły go zrozumieć. Wytworzyliśmy dźwięki wysokie i niskie, ciche i głośne. Poznaliśmy tony i szumy, wielkości fizyczne wyrażane w hercach i decybelach. Stworzyliśmy orkiestrę i zagraliśmy na nietypowych instrumentach.
chemii – Ciastko – produkt reakcji chemicznej
Przepis na tytułowe ciastko został przeanalizowany pod kątem chemicznym. Każdy składnik – substrat został omówiony, a także zilustrowany doświadczeniem chemicznym. Finałem była synteza ciastka w polu mikrofalowym.
oraz
inżynierii materiałowej – Inżynier materiałowy na tropie kryminalnych zagadek.
W trakcie wykładu poznaliśmy materiały stosowane w kryminalistyce. Poznaliśmy od strony chemicznej, fizycznej i materiałowej jak działają materiały używane w prawdziwych śledztwach.

 

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos