Projekt MEiN „Szkoła pamięta”

1000 708 Los Majkelos

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu MEiN „ Szkoła pamięta”. Jednym z elementów projektu było odwiedzenie lokalnego miejsca związanego z historią danego regionu i zadbanie o to miejsce. Dlatego uczniowie naszej szkoły, z klasy 7 g udali się przy ul .Czeladzka nr 43 , gdzie znajduje się kapliczka datowana na rok 1863. Pod nią, lub w jej najbliższym sąsiedztwie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy z oddziału Józefa Oxińskiego, poległych w dniu 5 maja 1863 roku, podczas walk powstania styczniowego.

100 osobowy odział Józefa Oxińskiego pojawił się na terenie Zagłębia 26 kwietnia 1863. Oddział ten osłaniał szlaki przerzutów i transportu broni, dokonywał rozpoznania wojskowego , czytał chłopom dekret uwłaszczeniowy i wykonywał wyroki na zdrajcach narodu.

Po nierozstrzygniętej potyczce przy stacji kolejowej Łazy , oddział udał się wzdłuż torów kolejowych w stronę granicy.

Powstańcy stoczyli z Moskalami dwie potyczki między Dąbrową a Sosnowcem. Jedna z nich odbyła się 5 maja na polach pomiędzy Pogonią a Wygwizdowem (rejon dzisiejszych ulic Czeladzkiej, Suchej, Lwowskiej, Zbaraskiej). To właśnie w tym miejscu zbudowano wotywną kapliczkę .

Na terenie naszej szkoły znajduje się także inne miejsce pamięci . Jest to dąb katyński oraz pamiątkowa tablica upamiętniająca pochodzącego z Sosnowca aspiranta Adama Nowaka. Aspirant A. Nowak zabity został przez Sowietów w Twerze w kwietniu 1940 r. Uczniowie naszej szkoły uporządkowali także to miejsce.

W ramach projektu historycy ogłosili uczniom klas 4 – tych konkurs na kartę z albumu pt. „Moja pamiątka rodzinna„ . Konkurs polega na wykonaniu w formacie A4 karty opisującej pamiątkę rodzinną , na karcie musi znajdować się zdjęcie pamiątki . można też na niej umieścić opis ciekawej historii rodzinnej z przeszłości .

Klasy starsze 5-8 zapraszamy do konkursu na prezentacje multimedialną pt. ”Sosnowiec-postacie naszego miasta„ (ilość slajdów minimum 10). Termin oddania prac do 16 listopada.

Prace należy oddawać do 16 listopada do P. M.Kapuścik i R.Wicherskiej.

Opiekunowie projektu: nauczyciele historii i j. polskiego

 

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos