Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Torunia!

1000 708 Los Majkelos

Drodzy Uczniowie, zapraszamy Was na kolejną wycieczkę z cyklu „podróże” krótkie i dłuższe, ale zawsze owocne. Celem naszego projektu jest pokazanie ciekawych miejsc w Polsce. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie tym razem Torunia.

Toruń to miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika oraz miasto słynące ze swoich pierników.

Tym, którzy go znają, kojarzy się także z rozległą starówką – jedną z najpiękniejszych w Polsce. Toruń to wspaniałe miejsce na weekendowy wypad – można chłonąć jego atmosferę, spacerować i zwiedzać, dobrze przy tym odpoczywając.

Miasto podzielone jest na dwie części przez przepływającą przez nie Wisłę – leży jednocześnie na Kujawach i na Pomorzu. Większa część Torunia znajduje się na prawym brzegu Wisły. Jadąc od północy, przejeżdżać będziemy przez most, z którego rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto.

Malowniczo wygląda szczególnie nocą, kiedy światła odbijają się w wodzie. Z czego słynie Toruń? Pierwsze skojarzenia z miastem tym są dwa: Kopernik i pierniki.

Jako miejsce narodzin słynnego astronoma Toruń dba o to, aby ten historyczny fakt nie był zapomniany. Poza pomnikiem poświęconym tej postaci, zwiedzić można Dom Mikołaja Kopernika.

W kamienicy należącej do jego rodziny, gdzie prawdopodobnie uczony przyszedł na świat, znajduje się muzeum. Można tu obejrzeć wyposażenie pracowni astronoma oraz typowe wnętrza z czasów od XV do XVII wieku.

W piwnicach natomiast obejrzeć można wystawę poświęconą historii wytwarzania toruńskich pierników. Warto odwiedzić także Żywe Muzeum Piernika, mieszczące się w kamienicy w centrum miasta.

Na dwóch poziomach ekspozycji przedstawione są różne epoki historyczne – średniowiecze oraz okres rewolucji przemysłowej i powstawania manufaktur. Zwiedzający mogą samodzielnie zrobić własne pierniki według dawnych sposobów. Można też oczywiście zakupić gotowe.

Wirtualny Spacer po Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu

 

Mikołaja Kopernika pierwsze spotkania z niebem

– krótkometrażowy film animowany

 

 

Żywe Muzeum Piernika

 

 

Pomniki Historii – Toruń

 

Dziękujemy za wspólną wycieczkę!

Małgorzata Marosz-Kochan

 

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos