Drodzy Uczniowie, zapraszamy Was na kolejną wycieczkę z cyklu „podróże” krótkie i dłuższe, ale zawsze owocne. Celem naszego projektu jest pokazanie ciekawych miejsc w Polsce. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie tym razem Torunia.
Toruń to miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika oraz miasto słynące ze swoich pierników.
Tym, którzy go znają, kojarzy się także z rozległą starówką – jedną z najpiękniejszych w Polsce. Toruń to wspaniałe miejsce na weekendowy wypad – można chłonąć jego atmosferę, spacerować i zwiedzać, dobrze przy tym odpoczywając.
Miasto podzielone jest na dwie części przez przepływającą przez nie Wisłę – leży jednocześnie na Kujawach i na Pomorzu. Większa część Torunia znajduje się na prawym brzegu Wisły. Jadąc od północy, przejeżdżać będziemy przez most, z którego rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto.
Malowniczo wygląda szczególnie nocą, kiedy światła odbijają się w wodzie. Z czego słynie Toruń? Pierwsze skojarzenia z miastem tym są dwa: Kopernik i pierniki.
Jako miejsce narodzin słynnego astronoma Toruń dba o to, aby ten historyczny fakt nie był zapomniany. Poza pomnikiem poświęconym tej postaci, zwiedzić można Dom Mikołaja Kopernika.
W kamienicy należącej do jego rodziny, gdzie prawdopodobnie uczony przyszedł na świat, znajduje się muzeum. Można tu obejrzeć wyposażenie pracowni astronoma oraz typowe wnętrza z czasów od XV do XVII wieku.
W piwnicach natomiast obejrzeć można wystawę poświęconą historii wytwarzania toruńskich pierników. Warto odwiedzić także Żywe Muzeum Piernika, mieszczące się w kamienicy w centrum miasta.
Na dwóch poziomach ekspozycji przedstawione są różne epoki historyczne – średniowiecze oraz okres rewolucji przemysłowej i powstawania manufaktur. Zwiedzający mogą samodzielnie zrobić własne pierniki według dawnych sposobów. Można też oczywiście zakupić gotowe.
Wirtualny Spacer po Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Mikołaja Kopernika pierwsze spotkania z niebem
– krótkometrażowy film animowany
Żywe Muzeum Piernika
Pomniki Historii – Toruń
Dziękujemy za wspólną wycieczkę!
Małgorzata Marosz-Kochan