Młodzieżowy Grant Obywatelski, realizacja w Szkole Podstawowej nr 45 w Sosnowcu

960 720 Los Majkelos
Młodzieżowy Grant Obywatelski, dawniej zwany Budżetem Młodzieżowym jest bardzo słuszną inicjatywą, pozwalającą młodym ludziom mieć poczucie, że mogą decydować i mają realny wpływ na otoczenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45 wykazują się ogromną pomysłowością, a projekty, które wygrywają w głosowaniu sprawiają, że szkoła pięknieje w oczach.
 
Poprzednie zrealizowane pomysły to Stefa wypoczynku z Muralemoraz modernizacja szkolnej stołówki.
 
W ostatniej edycji Grantu mieliśmy do dyspozycji kwotę 5 tysięcy złotych. Nad częścią formalną, dokumentacją oraz samym głosowaniem czuwała opiekun Samorządu Szkolnego, Pani mgr Magdalena Kapuścik. W wyniku głosowania w dniu 05.11.2019, w którym oddano 750 ważnych głosów (głosowali uczniowie klas 1-8), zwyciężył projekt uczennicy z byłej klasy 7b „Remont szkolnego patio – rewitalizacja patio z dostosowaniem do strefy wypoczynku” (na ten projekt oddano 406 głosów).
 
Wizualizację projektu wykonała Pani mgr Marta Lachor-Winiarska artysta plastyk, a opracowaniem technicznych rozwiązań i realizacją zajął się mgr inż. Piotr Stanek. O dobór przepięknej roślinności z ogromnym znawstwem zadbała Pani mgr Dorota Klimczak.
 
Powstała piękna i nowoczesna przestrzeń wewnątrz szkoły, a jednak na wolnym powietrzu. Z drewna w ciepłym kolorze teak zbudowano tarasy, pergole i trejaże dla winorośli, która w przyszłości będzie zarastać również część muru. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest tunel wykonany z metalowej siatki porastający bluszczem. Będzie to swego rodzaju zielony korytarz. W centralnej części patio znajduje się rodzaj wyspy z sadzawką. W jej środku umieszczono konstrukcję z trzech tafli szkła, po których spływa woda. W sadzawce znalazła miejsce roślinność wodna: Grzybienie (lilia wodna) i Żabiściek pływający (bylina wodna). Wokół sadzawki rozrastają się przepiękne Hosty (funkie), jedne z najpiękniejszych bylin ogrodowych oraz Żurawki, czyli kolorowe byliny o ogromnym zróżnicowaniu kolorystycznym. Na tarasie zbudowano drewniane skrzynie, w których zamieszkały ozdobne trawy takie jak Miskant, który tworzy bujne kępy z kwiatostanami oraz piękna Turzyca, pozostająca w kolorze zielonym w okresie zimowym. Obok traw rośnie Tawuła, krzew o ozdobnych kwiatach oraz Budleja Dawida, zwana potocznie motylim krzewem. Roślina ta pierwotnie występowała tylko na terenie Chin i Japonii, ale dzisiaj rośnie w ogrodach na całym świecie.
 
Do dyspozycji uczniów na tarasach ustawiono drewniane leżaki z logo SP45 oraz huśtawki w formie wiszących koszy tzw. kokony. Patio to miejsce, w którym można odpocząć słuchając szmeru wody i kojąc oczy zielenią, ale również można zrealizować zajęcia edukacyjne.
 
Dziękujemy Radzie Rodziców, która sfinansowała piękną roślinność do patio.

Artykuł na stronie internetowej Naszego Miasta:

 
Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos