Z Wodzisławiem po francusku czyli Frankofonii na Śląsku- Noel Oni

1030 731 Los Majkelos

Ho, ho, ho…
Nasi korespondenci z Wodzisławia Śląskiego przygotowali nam piękną niespodziankę! Otrzymaliśmy wiele kartek świątecznych- dzięki nim powtórzyliśmy słownictwo bożonarodzeniowe oraz spróbowaliśmy przepysznych smakołyków specjalnie dla nas przygotowanych.

Mamy dla Was jeszcze kilka ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem we Francji..

Czy wiecie, że:
• Pomimo że Francuzi nie obchodzą adwentu, w wielu domach pojawia się kalendarz adwentowy. Jest to pozbawione religijnej otoczki odliczanie czasu pozostałego do świąt.
• Francuski święty Mikołaj (Père Noel) przynosi prezenty w nocy z 24 na 25 grudnia.
• Jedną z najpopularniejszych, tradycyjnych potraw na świątecznym stole jest nadziewany kasztanami indyk.
• Innymi popularnymi potrawami na francuskich, świątecznych stołach są gryczane naleśniki podawane ze śmietaną, owoce morza, kawior, ślimaki, żabie udka i chleb z niespodzianką w środku zwany Pain Surprise oraz tradycyjne ciasto przypominające polano drewna- Buche de Noel
• Panie domu dbają, by na stole świątecznym pojawiło się 13 deserów. Jest to zwyczaj upamiętniający 12 apostołów i Jezusa.

Joyeuses Fêtes!

 

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos