231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

874 620 Los Majkelos

🇵🇱 W piątek – 29 kwietnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, poświęcona 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Celem akademii było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej.

🇵🇱 Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie z klasy 7 g pod kierunkiem pani Magdaleny Kapuścik i pani Ewy Malik przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki.

🇵🇱 Słowem i pieśnią, uczniowie przybliżyli wydarzenia związane z uchwaleniem Ustawy Rządowej. Chór szkolny, pod kierunkiem pani Lucyny Gil zaśpiewał piękne patriotyczne pieśni. Nad oprawą techniczną akademii czuwał pan Marcin Szkutnik.

🇵🇱 Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadziła ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym.

🇵🇱 Po II wojnie światowej, w nowej komunistycznej rzeczywistości zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos