Francusko-angielsko-polskie warsztaty językowe

1030 731 Los Majkelos

16.03.2022 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach francuskoangielsko-polskich poświęconych kulturze i cywilizacji Francji w IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

Staszicowscy maturzyści oprowadzili młodszych kolegów po szkole odpowiadając przy okazji na wszystkie pytania dotyczące szkoły.

Pierwszą część warsztatów poprowadzili Zuzanna Ciołczyk i Grzegorz Myga a dotyczyła ciekawostek o Francji – ósmoklasiści dowiedzieli się m.in. o najdłuższej książce na świecie, przesądach związanych z bagietkami, czy dniu żartów (1 kwietnia).

W drugiej części spotkania została przedstawiona prezentacja na temat kuchni francuskiej przygotowana przez Alicję Majcherczyk i Hanię Szczepanik. Była to doskonała możliwość poznania tradycyjnej kuchni kilku regionów kraju, a także dań królujących w każdym z nich. Oczywiście trzeba było również wspomnieć o serach i legendach dotyczących ich powstania. Nie można było też zapomnieć o klasycznych daniach świątecznych i ciekawostkach dotyczących kuchni francuskiej jak np. skąd się wzięły gwiazdki Michelin, kto je przyznaje i za co.

Po prezentacji uczniowie sprawdzili to, co zapamiętali i zanotowali na kartach pracy poprzez udział w Kahoocie.

Ich zaangażowanie zostało nagrodzone drobnym poczęstunkiem. Bon appétit!

Dziękujemy p. Jackowi Augustynowi za wspaniale zorganizowany czas w IV LO.

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos