W podróży przez życie Ignacego Łukasiewicza

1030 731 Los Majkelos

💡10 marca 2022r. uczniowie klas dwujęzycznych (7g i 8f) wraz z opiekunem panią Anną Czernecką uczestniczyli w konferencji: „W podróży przez życie Ignacego Łukasiewicza w 200 rocznicę urodzin”, zorganizowanej z okazji rocznicy urodzin pioniera przemysłu naftowego przez RODN WOM Bielsko – Biała.

🪔Ignacy Łukasiewicz jest jednym z narodowych patronów roku 2022 w Polsce, wybranym przez Sejm Rzeczpospolitej. W styczniu br. przypadła 140. rocznica śmierci, a w marcu – 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka. W całym kraju w tym roku odbywa się wiele wydarzeń nawiązujących do tego wybitnego naukowca, który dał podwaliny przemysłowi naftowemu w Polsce i Europie.

💡Ignacy Łukasiewicz to geniusz, którego trudno opisać w kilku zdaniach. Z zawodu był farmaceutą. Ropą naftową zainteresował podczas pracy w aptece.

🪔Efekt jego zainteresowania i wiedzy był taki, że został prekursorem przemysłu naftowego w Polsce i Europie. Swoją pozycję wykorzystywał też z pożytkiem dla spraw społecznych.

💡Sylwetkę Ignacego Łukasiewicza przybliżyła Maria Koutny z Towarzystwa Przyjaciół Czechowic – Dziedzic, w wykładzie „Śladami Ignacego Łukasiewicza”. Następnie pan Jacek Cwetler (historyk i kustosz Izby Regionalnej w Czechowicach -Dziedzicach) przybliżył uczniom historię i rozwój przemysłu naftowego oraz przedstawił historię lamp naftowych na podstawie materiałów kolekcjonera lamp Janusza Chmielniaka.

📝Przedstawiamy również prezentację przygotowaną w języku angielskim przez ucznia, a dodtyczącą pracy naukowej Ignacego Łukasiewicza:

<<< KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ PREZENTACJĘ >>>

 

<<< GALERIA ZDJĘĆ >>>

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos