Projekt WIRTUALNE WYCIECZKI – Poznań

1000 685 Los Majkelos

Drodzy Uczniowie!

Zapraszamy Was na kolejną wycieczkę z cyklu „podróże” krótkie i dłuższe, ale zawsze owocne. Celem naszego projektu jest pokazanie ciekawych miejsc w Polsce. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie tym razem Poznania.

Poznań – miasto, gdzie spotkasz wszystko, co najlepsze: najpiękniejszy na północ od Alp, renesansowy Ratusz z trykającymi się w południe koziołkami, jedyny w Polsce obraz Moneta czy rogale świętomarcińskie. Tysiącletnie miasto nad Wartą ma się czym pochwalić. Ma też swoją gwarę, więc zobaczcie, a właściwie szpycnijcie tutej, tej!

Choć rogale świętomarcińskie sprzedaje wiele cukierni w kraju, to prawo wypieku ma tylko Wielkopolska. Dlaczego? Ponieważ wpisane są przez Komisję Europejską do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Powstają według ściśle określonej receptury z półfrancuskiego ciasta z nadzieniem, którego głównym składnikiem jest biały mak. O tym, w jaki sposób ten wypiek stał się słodkim symbolem stolicy województwa wielkopolskiego opowiada interaktywne Rogalowe Muzeum Poznania. Tylko tam, pod zdobionym polichromią, drewnianym stropem renesansowej kamienicy na staromiejskim Rynku można obejrzeć animowaną „Rogalową Historię Poznania” i naturalnie skosztować rogala, a nawet uczestniczyć w jego powstawaniu! Muzeum rozbrzmiewa poznańską gwarą, coraz rzadziej już słyszaną na ulicach, a tak popularną w XIX w. „mieszanką” dialektu wielkopolskiego i niemieckiego – spadku po zaborze pruskim, ale także Bambrach, którzy przyjęli zaproszenie do Poznania 300 lat temu.

Rogalowe Muzeum Poznania – reklama <<< KLIK W OBRAZEK>>>

           Z okien 500-letniej kamieniczki Rogalowego Muzeum widać świetnie wspomniany Ratusz z frontem zdobionym trzykondygnacyjną loggią arkadową i pocztem królów z dynastii Jagiellonów na attyce. Na niewielkiej platformie umieszczonej nad zegarem, w środkowej wieżyczce codziennie w południe, przy dźwiękach hejnału trykają się figurki dwóch koziołków. Zgodnie z legendą zwierzątka uciekły wprost spod noża kuchcika, który miał je przygotować jako danie główne dla notabli świętujących przed wiekami zainstalowanie na ratuszu pierwszego mechanizmu zegarowego. Rynek okalają kamieniczki w stylu barokowym, a zdobią go między innymi cztery fontanny: Prozerpiny z XVIII wieku, a także współczesne przedstawienia Apolla, Marsa i Neptuna. Przed ratuszem stoi pręgierz z figurką kata na szczycie – dziś najczęstsze miejsce spotkań poznaniaków. Nieco ukryta pozostaje Studzienka Bamberki z rzeźbą niosącej wodę kobiety w ludowym stroju. Przypomina czasy, gdy w XVIII w. Poznań wybrali jako swoją metę osadnicy zza Odry, nazywani Bambrami. Poznań był miastem wielu kultur, w którym obok siebie żyli Polacy, Niemcy i Żydzi.

Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski, wyspa otoczona ramionami Warty i jej dopływu, Cybiny. To tutaj przynajmniej od IX wieku znajdował się potężny gród. Do dziś stoi najstarsza w Polsce Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W jej podziemiach znajdują relikty grobowców – prawdopodobnie to tutaj spoczęli pierwsi władcy Polski, czyli Mieszko I i jego syn Bolesław Chrobry. Historię Ostrowa Tumskiego prezentuje Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To nowoczesna, wielokrotnie nagradzana w konkursach architektonicznych bryła, będąca jednym z kluczowych obiektów Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Ten szlak turystyczny łączy Ostrów Tumski ze Starym Miastem i centrum miasta. Znajdują się też na nim dawny Zamek Cesarski z początków XX wieku. Uchodzi za najmłodszy zamek Europy wzniesiony dla koronowanego władcy. Ten neoromański gmach przypomina prawdziwe średniowieczne warownie. Mieszczące się w środku Centrum Kultury Zamek udostępnia przestrzeń eksperymentom artystycznym twórców z różnych dziedzin sztuki. Swą siedzibę ma tu też Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości), zaś pomnik przypominający krwawo stłumiony ten pierwszy tak duży protest robotników w PRL w 1956 r. stoi na pobliskim Placu Adama Mickiewicza.

 

Zapraszamy do zobaczenia kilku materiałów <<< KILKNIJ W KOZIOŁKI>>>

 

POZNAŃ – CO ZOBACZYĆ?

 

 

POZNAŃSKIE

KOZIOŁKI

 

 

Legenda o Poznańskich Koziołkach

(Koziołki Poznańskie)

 

POZNAŃ 2020

 

 

Poznań (najciekawsze atrakcje)

 

 

Poznań z lotu ptaka  –  zima 2020/2021

 

Miłego zwiedzania życzą nauczyciele języka polskiego

Małgorzata Marosz-Kochan i Katarzyna Lachowska

 

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos