Projekt Wirtualne Wycieczki

650 365 Los Majkelos

Drodzy Uczniowie, zapraszamy Was na czwartą wycieczkę z cyklu „podróże” krótkie i dłuższe, ale zawsze owocne. Celem naszego projektu jest pokazanie ciekawych miejsc w Polsce. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie.

Tydzień IV – Wrocław
Wrocław to miasto od ponad tysiąca lat przegląda się w wodach Odry. Noszący ślady panowania czeskiego, niemieckiego i polskiego, współczesny Wrocław jest ośrodkiem prawdziwie europejskim. To miasto, które trzeba absolutnie zobaczyć.

Po Odrze, niemal jak w Wenecji, suną statki. Ponad sto mostów i kładek spina brzegi dolnośląskiej stolicy – ich liczbą Wrocław ustępuje w Europie tylko wspomnianej Wenecji, Amsterdamowi, Petersburgowi i Hamburgowi. Most Tumski oplatają dziesiątki kłódek wiecznej miłości – zupełnie jak na Ponte Milvio w Rzymie. 45 metrów nad ziemią wisi najwyższy we Wrocławiu, Mostek Czarownic, spinający wieże gotyckiej katedry św. Marii Magdaleny. Most Grunwaldzki to wrocławski cesarz – od ponad stu lat jest wizytówką miasta. Jego pionierska konstrukcja robi wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy jego urok podkreśla efektowna iluminacja.

Wzniesiony na Ostrowie Tumskim w X stuleciu gród dał początek miastu. Bezcennymi zabytkami są tu gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, dwukondygnacyjna, ceglana kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja oraz Muzeum Archidiecezjalne. Placówka przechowuje Księgę henrykowską z XIII–XIV w. z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim (na Liście Pamięć Świata UNESCO).

Staromiejski rynek w idealny sposób łączący zabytkowe renesansowe i manierystyczne kamieniczki ze swobodnymi rekonstrukcjami powojennymi należy do największych na kontynencie.

Kolejnym wrocławskim przebojem jest Panorama Racławicka – monumentalne płótno przedstawiające rozegraną w 1794 r. bitwę Polaków z Rosjanami. Dzieło namalowane przez cały zespół artystów pod kierunkiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki, ma długość 114 metrów i 15 metrów wysokości. Można je oglądać w zbudowanej specjalnie dla tego obrazu rotundzie, w której zainscenizowane elementy, dekoracje i oświetlenie zdają się ożywiać obraz.

„Pomniki Historii” to filmy przygotowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP Kultura.

O Wrocławiu opowiada architekt – Radosław Gajda

Wrocław z „lotu drona”

Wrocław – miasto stu mostów

Czym jest Hydropolis?

Panorama Racławicka

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos