Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

300 168 Los Majkelos

W środę, 20 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku na całym świecie świętowano 30-lecie uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Strażnikiem Konwencji jest UNICEF, którego symbolem jest barwa niebieska. W związku ze wspomnianą rocznicą, organizacja zachęcała wszystkich do wspólnego świętowania, a widocznym znakiem zaangażowania miało być zaakcentowanie tego dnia w swoim ubiorze niebieskiego koloru. Nasza szkoła dołączyła do inicjatywy UNICEF. Z tej okazji uczniowie w ten ważny dzień przyszli do szkoły ubrani właśnie na niebiesko.

O godz. 13.00 odbyła się uroczysta akademia, na która przybyli zaproszeni  goście z terenu naszego regionu, Katowic i Warszawy. Na uroczystości nie zabrakło także grona pedagogicznego, rodziców oraz delegacji uczniowskich z poszczególnych klas. Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego.

Wszystkich przybyłych na obchody 30. rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka powitała pani dyrektor mgr Anna Łakomska – Ciołczyk. Następnie widzowie mogli obejrzeć montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano, że Polska miała szczególny wkład w tworzeniu Konwencji Praw Dziecka, ponieważ to tutaj powstał projekt dokumentu. Do uchwalenia konwencji doszło 20 listopada 1989r. Walka o prawa nieletnich zaczęła się jednak 30 lat wcześniej kiedy to, powstała deklaracja praw dziecka.

Nasz Patron – Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał: „Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź. Każde dziecko powinno bowiem znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać.”

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos