London calling :)

1029 643 Los Majkelos

Październik dla niektórych uczniów naszej szkoły rozpoczął się wyjątkowo. W dniach 01-05.10.2018r. odwiedziliśmy stolicę Wielkiej Brytanii – Londyn. Poniedziałkowy poranek w Anglii przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam aż do ostatniego dnia zwiedzania.

Uczestników wycieczki w dniu wyjazdu czekała wczesna pobudka, jednak brak snu rekompensował uczniom wspaniały widok podświetlonych przez poranne słońce chmur, które uczniowie podziwiali przez okna samolotu.

Londyn nie krył przed nami swojego uroku. Zwiedzanie stolicy Anglii rozpoczęliśmy od spaceru po South Bank. Spacerując Królewską Promenadą wzdłuż Tamizy, podziwialiśmy nowoczesną konstrukcję London Eye,  jesienne kolory drzew w Jubilee Gardens oraz budynki angielskiego Parlamentu. Kontynuując spacer, przeszliśmy przez most Hungerford, który zaprowadził nas na Trafalgar Square – olbrzymi plac, gdzie w pięknym słońcu odpoczywaliśmy przy fontannie otaczającej  52-metrową Kolumnę Nelsona, upamiętniającą jego walkę z Francuzami pod Trafalgar w 1805r. Następnie odwiedziliśmy Galerię Narodową, która prezentuje kolekcję 2300 dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego, w tym zbiór sławnych impresjonistów. Dzięki wizycie w Galerii, mieliśmy okazję zobaczyć m.in. „Słoneczniki” Van Gogh’a.

Po południu spragnieni kolejnych wrażeń, wybraliśmy się do kolorowego świata Lego. Bawiliśmy się świetnie, podziwiając kolorowe budowle, które przedstawiały charakterystyczne obiekty Londynu.  Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w świecie kolorowych pastylek M&M’s . M&M’s World w Londynie jest pierwszym i jak do tej pory jedynym takim sklepem w Europie. Poza słodyczami oferuje  zabawki, ubrania, pościel, naczynia i inne gadżety, z wizerunkiem kolorowych drażetek M&M’s.  Sklep mieści się na czterech poziomach, które przyciągają interaktywnymi atrakcjami, a także niecodziennymi dekoracjami – czekoladowymi ścianami pełnymi drażetek w różnych kolorach, drażetkowym żyrandolem, a nawet czerwoną M&M’s-ową budką telefoniczną.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od spaceru po London Bridge. Następnie udaliśmy się taras widokowy Sky Garden, który znajduje się na 35 piętrze jednego z drapaczy chmur, znanego jako „Walkie Talkie”. Wizyta w Sky Garden była okazją, by z wysokości 160 m podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Londynu.

Kolejną atrakcją, którą mieliśmy okazję podziwiać była historyczna Tower of London –  forteca wzniesiona w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy.  Słynne Tower ukazało nam miejsce stracenia  dwóch  angielskich królowych Ann Boleyn (1536) oraz Katherine Howard (1542), będących żonami Henryka VIII.  Zwiedzając  Tower of London  obejrzeliśmy kolekcję najcenniejszych dla monarchii brytyjskiej klejnotów koronacyjnych The Crown Jewels, przepięknych diamentów, szafirów, złota i srebra o największej wartości historycznej i religijnej Anglii.  W każdej części tej słynnej fortecy spotykaliśmy Beefeaters, którzy chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Następnie udaliśmy się do  St. Paul’s Cathedral – tę ogromną barokową anglikańską katedrę zaprojektował słynny architekt Sir Christopher Wren.  Katedra charakteryzuje się olbrzymią kopułą i wyjątkową akustyką. Jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Londynie.

Środowy poranek rozpoczęliśmy bardzo dostojnie – od uroczystej zmiany warty pod pałacem Buckingham. Pałac od 1837 roku jest oficjalną siedzibą monarchów brytyjskich i to tutaj odbywają się ważne uroczystości państwowe i spotkania Królowej z władzami innych państw. Obecnie Pałac Buckingham zamieszkuje Królowa Elżbieta II, a o jej obecności w pałacu informuje powiewająca nad nim flaga. Jeśli Królowa jest obecna, na maszcie widoczna jest flaga królewska (Royal Standard), jeśli królowej nie ma, jej miejsce zajmuje flaga Wielkiej Brytanii (Union Jack). Nam niestety nie udało się zastać Królowej, jednak mamy nadzieję, że następnym razem się uda! 😊 Wizytę pod pałacem zakończyliśmy spacerem po St. James Park – najstarszym parku wchodzącym w skład królewskich parków w Londynie.

Na liście odwiedzonych przez nas miejsc znalazło się również Opactwo Westminster. Ta anglikańska świątynia od 1066 roku jest miejscem koronacji wszystkich królów Anglii. Jest również miejscem pamięci i pochówku wielu znanych osobistości ze świata brytyjskiej historii, nauki oraz kultury. To tutaj w 2011 roku odbył się ślub Księcia Williama i Księżnej Kate. Książę oraz Księżna zamieszkują obecnie Pałac Kensington, który również mieliśmy okazję zobaczyć podczas wycieczki.

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich, było kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem. Greenwich jest znaczące ze względu na przebiegający w nim the Prime Meridian of the World – Longitude 0, czyli południk zerowy wyznaczający strefy czasowe na całym świecie.  W Greenwich wszyscy podziwialiśmy także piękny widok na tamtejszy park z Pałacem  Placentia, za którym rozciągała się imponująca panorama The City of London, londyńskiego centrum finansowego, które również mieliśmy okazję zobaczyć z bliska. Tym razem, metro czyli podstawowy środek transportu, którym poruszaliśmy się po mieście zamieniliśmy na statek. Rejs po Tamizie był dla nas wyjątkowym doznaniem, dzięki któremu mogliśmy raz jeszcze podziwiać wszystkie najważniejsze obiekty Londynu.

Pośród wszystkich miejsc związanych z kulturą i historią Anglii przyszedł czas na rozrywkę i odwiedziny w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds.   W  atmosferze świata show biznesu, fotografowaliśmy się z najsłynniejszymi muzykami, aktorami, postaciami historycznymi, naukowcami  i celebrytami.  Słynne muzeum figur woskowych zabrało nas także na wyjątkową przejażdżkę taksówką przez historię Londynu pełną niesamowitych efektów dźwiękowych i wizualnych. Niewątpliwie dużą atrakcją był dla nas również spacer po dzielnicy Notting Hill, która słynie z klimatycznego targu na Portobello Road, a także z wysokiej klasy restauracji, markowych sklepów oraz muzycznych i książkowych second-handów. Nie mogliśmy się nasycić widokiem szeregowych domków w cukierkowych kolorach, które znaliśmy do tej pory z filmów takich jak „Paddington” czy komedii romantycznej „Notting Hill”, w której główne role zagrali Julia Roberts i Hugh Grant.

Zakupoholicy trafili podczas wycieczki do zakupowego raju – Oxford Street, czyli ulicy, która skupia ponad 300 sklepów. Równie dużą atrakcją był dla nas Harrods –  najbardziej ekskluzywny dom towarowy na świecie. Fanom piłki nożnej trafiła się natomiast prawdziwa gratka – zwiedzanie stadionu Stamford Bridge, na którym swoje mecze rozgrywa londyńska drużyna Chelsea.

Wycieczka do Londynu była dla nas niezwykłym doświadczeniem, zarówno pod względem obcowania z żywym językiem, jak i obiektów oraz  atrakcji ważnych dla historii i kultury Wielkiej Brytanii, o których do tej pory uczyliśmy się na lekcjach języka angielskiego. Na zakończenie można tylko potwierdzić, że w Londynie nie można się nudzić.  Jest tu wspaniała historia Anglii, niepowtarzalne atrakcje turystyczne, piękne parki królewskie i wiele miejsc, których widok zapiera dech w piersiach. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo zdjęć, pamiątek oraz niezapomnianych wrażeń, które na pewno zapamiętamy na długo.

Author

Los Majkelos

All stories by: Los Majkelos