Spotkanie z Górnikiem
Dodane przez Michal_B dnia Październik 08 2018 22:53:55


Dnia 5  października 2018r. uczniowie klas 4a, 4c, 4d, 4d uczestniczyli w spotkaniu z górnikiem , który przyjechał do naszej szkoły z ośrodka edukacyjnego przy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Rozszerzona zawartość newsa


Dnia 5  października 2018r. uczniowie klas 4a, 4c, 4d, 4d uczestniczyli w spotkaniu z górnikiem , który przyjechał do naszej szkoły z ośrodka edukacyjnego przy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Sztolnia Królowa Luiza to jedyny tego kompleks edukacyjno-turystyczny, powstały na bazie zrewitalizowanych naziemnych i podziemnych przestrzeni XIX-wiecznej Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w europejskim górnictwie węglowym.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się:

Czym jest kultura śląska?  Jak powstaje węgiel? Jak pod ziemią wytyczano strony świata? Dlaczego św. Barbara jest patronką górników?

 

Poznali także historię górnictwa węglowego, w tym techniki i warunki pracy pod ziemią , ale też specyficzne śląskie obyczaje i dziedzictwo kulturowe. Uczniowie  mieli możliwość pogłębić wiedzę o własnym regionie i zapoznać się z zagadnieniami z zakresu szeroko pojętego górnictwa, geografii, geologii, przyrody  i wielu innych przedmiotów.