List do pierwszoklasisty
Dodane przez Ewa dnia Kwiecień 20 2010 13:28:57
       Drogi Pierwszoklasisto, mamy nadzieję, że już niedługo dołączysz do naszej wielkiej „szkolnej rodzinki”. Z pewnością jesteś tym faktem bardzo podekscytowany. W końcu zaczynasz nowy okres w swoim życiu. Niedługo staniesz się bardziej samodzielny, wiele się nauczysz i poznasz nowych przyjaciół.

Rozszerzona zawartość newsa
Drogi Pierwszoklasisto!

       Mamy nadzieję, że już niedługo dołączysz do naszej wielkiej „szkolnej rodzinki”. Z pewnością jesteś tym faktem bardzo podekscytowany. W końcu zaczynasz nowy okres w swoim życiu. Niedługo staniesz się bardziej samodzielny, wiele się nauczysz i poznasz nowych przyjaciół. Domyślamy się, że w związku z tym możesz mieć dużo obaw. W końcu Twoje życie ulega wielkim zmianom. Dlatego chcemy Cię zabrać w małą, wirtualną podróż po naszej szkole. A przeprowadzą Cię po niej Panie wychowawczynie. To one obejmą Cię swoją troską i będą czuwały, abyś nigdy nie czuł się w naszej szkole zagubiony. Jedna z nich stanie się Twoim przewodnikiem przez następne trzy lata.
 
mgr Paulina Całka                                    mgr Ewa Górniak
Nauczyciel dyplomowany                       Nauczyciel dyplomowany 
mgr Teresa Kaleta                                    mgr Ewa Jurgiel
Nauczyciel dyplomowany                       Nauczyciel dyplomowanyWitamy Was serdecznie !Możemy Cię zapewnić, że każda z nas jest miła, sympatyczna i zawsze będziesz mógł na nas liczyć w każdej sytuacji. Oprócz obowiązkowych zagadnień szkolnych, przekażemy Ci wiedzę literacką, komputerową, poznasz swój region i jego tradycje. Rozszerzysz także wiedzę o ruchu drogowym. Specjalnie dla Ciebie opracowałyśmy dodatkowe programy nauczania właśnie z tych zagadnień.


      Teraz nadeszła pora, aby rozpocząć krótką wędrówkę po szkole. Zaczynajmy więc…


Oto nasza szkoła! Przez najbliższe sześć lat stanie się ona dla Ciebie drugim domem.      Wszyscy w naszej szkole starają się, aby uczniowie byli zadowoleni, wiele się nauczyli i czuli się bezpiecznie. Dlatego między innymi po wejściu do naszej szkoły pierwszą osobą, jaką spotkasz jest Pan Janusz, odpowiedzialny za ład i porządek na jej terenie.


Pan JanuszTo on czuwa, aby do naszej szkoły nie weszły osoby, które mogłyby zagrozić Waszemu bezpieczeństwu. Dlatego każda osoba, która nie jest uczniem lub pracownikiem naszej szkoły, a która chce wejść na jej teren, zostanie zatrzymana i poproszona o swoje dane osobiste. Następnie, po zapisaniu jej danych dostanie identyfikator z napisem: GOŚĆ. Twoi rodzice, gdy chcieli Cię zapisać do szkoły, dostali właśnie taki identyfikator. Kiedy zostaniesz naszym uczniem dostaniesz podobny, lecz z Twoimi danymi oraz zdjęciem. Pokazując go naszemu panu ochroniarzowi, bez problemu wejdziesz na teren szkoły. Ne martw się, jeżeli czasem zapomnisz go ze sobą zabrać. Dostaniesz wtedy w zastępstwie drugi, z napisem: UCZEŃ.      Czy wiesz, że Twoja przygoda ze szkołą zaczęła się właśnie od…sekretariatu? To tutaj Twoi rodzice udali się, aby zapisać Cię do szkoły:


Sekretariat


Jeszcze nie raz pewnie będziesz tam przychodził. Tutaj właśnie zostanie wyrobiona Twoja legitymacja szkolna, której ważność będziesz przedłużał raz do roku. Tutaj mieści się również gabinet Pana Dyrektora mgr Marka Wiewiórowskiego, który kieruje całą szkołą. Pan Dyrektor ma swojego zastępcę. Jest nim: Wicedyrektor mgr Ewa Migas.


Pan Dyrektor ZSO nr2 Marek Wiewiórowski
Pani Dyrektor Ewa Migas      Wiesz już, kto kieruje szkołą. Wiesz już jak wyglądają Panie, z których jedna będzie Twoją wychowawczynią. Teraz więc najwyższa pora zobaczyć jak wyglądają sale, w których będziesz się uczył. Spójrz tylko, jak w nich kolorowo i słonecznie. Wszędzie znajdują się kolorowe obrazki, które wykonali na zajęciach plastycznych Twoi starsi koledzy.

      Sale lekcyjne to nie jedyne miejsce, w którym odbywają się zajęcia. Są jeszcze sale gimnastyczne, szkolne boisko i inne obiekty sportowe, na których będziesz biegał, grał i ćwiczył. W sali komputerowej dowiesz się i nauczysz jak wykorzystać komputer w codziennym życiu.
      Połowa wycieczki prawie za nami. Jest jeszcze kilka miejsc, których zapewne będziesz stałym bywalcem. Jednym z nich jest stołówka. To miejsce, w którym część z Was będzie jadała obiady. Na początku pomogą Ci Panie ze świetlicy, które wyjaśnią dokładnie, w jaki sposób korzystać ze stołówki. One będą czuwały, abyś zdążył zjeść posiłek, a w razie trudności wszystkiego Cię nauczą i wyjaśnią.

      Czy Twoi rodzice pracują? Nie martw się. Jeżeli skończysz lekcje, nie będziesz musiał samotnie czekać w domu na ich przybycie. Po lekcjach, w szkole też można spędzić bardzo ciekawie czas. Bardzo lubianym przez nasze dzieci miejscem jest świetlica, czynna od 7:00 do 16:30. Twoja Pani zawsze po zajęciach w klasie, będzie Cię przyprowadzała tutaj, abyś mógł poczekać na swoich rodziców. Świetlica to bardzo magiczne miejsce. Jest tutaj dużo zabawek. Dzieci malują, rysują, oglądają ciekawe filmy, uczą się piosenek i bawią się w różne bardzo ciekawe zabawy. Tutaj nie można się nudzić. Jeżeli będziesz miał ochotę, możesz tu też odrobić lekcje, przy których w razie wątpliwości pomogą Ci Panie nauczycielki.
      To nie jedyne miejsce, w którym możesz spędzić czas po lekcjach. W naszej szkole odbywa się dużo ciekawych zajęć dodatkowych. Lubisz sport? Możesz zapisać się na zajęcia organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Huragan”. Są to zajęcia z pływania, tenisa stołowego, piłki halowej i brydża. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego. W szkole działa też kółko plastyczne, matematyczne, teatralne i komputerowe. Jak widzisz, u nas nie można się nudzić! Dla dzieci, które mają problemy w nauce odbywają się dodatkowe zajęcia wyrównujące braki. Np. z matematyki, języka polskiego lub angielskiego.      Twoja pani wychowawczyni to nie jedyny nauczyciel, który będzie Cię uczył. Nie można nie wspomnieć o zawsze uśmiechniętej Pani od angielskiego mgr Małgorzacie Zawartce oraz o Pani od religii mgr Beacie Szafraniec.


 
mgr Małgorzata Zawartka                  mgr Beata Szafraniec

      Oddzielnego nauczyciela będziesz także miał od zajęć z pływania. Tak, tak! Jeżeli jeszcze nie umiesz pływać to u nas z pewnością się nauczysz. Popatrz tylko, jaki mamy basen! Aż chce się pływać! Zresztą już niedługo się przekonasz.

      Za kilka miesięcy będziesz potrafił samodzielnie przeczytać proste zdania. Wtedy też zostaniesz pasowany na czytelnika. To ważna chwila dla każdego Pierwszaka. Także dlatego, że od tego dnia będziesz mógł samodzielnie chodzić do naszej szkolnej biblioteki i wypożyczać ciekawe książki. Mamy nadzieję, że będziesz tu często zaglądał. Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. To oznacza, że bardzo popieramy czytelnictwo i zachęcamy dzieci do czytania. Książka jest źródłem niewyczerpanej wiedzy. Pamiętaj o tym!

Nasza biblioteka
Przy okazji…jesteście ciekawi jak będą wyglądały Wasze podręczniki ? Spójrzcie na zdjęcie. Jednym zdaniem można je określić tak: Kolorowe, ciekawe i zabawne.

Wasze podręczniki
Podręczniki, z których będziesz się uczyć, są wydawane przez wydawnictwo MAC.

Oto ich tytuły:

- Odkrywam siebie. Ja i moja szkoła”- podręcznik z ćwiczeniami. 10 części.

- Odkrywam siebie. Ja i moja szkoła”- zadania domowe. 5 części.

- Z pamiętnika Myszki”- książka do czytania. 2 części.


- Odkrywam siebie. Ja i moja szkoła”- wycinanki. 2 części.Oddzielne podręczniki będziesz miał też do religii i języka angielskiego, ale o nich dowiesz się na początku roku szkolnego od Pań, które będą miały z Tobą te przedmioty.      A teraz kilka słów o tym, co zrobić w razie problemów-czego Ci oczywiście nie życzymy.


Gabinet Pani Higienistki, to miejsce, gdzie w razie potrzeby dostaniesz tabletkę od bólu głowy, zmierzysz gorączkę w razie złego samopoczucia. Ale nie tylko… Nasza szkoła bardzo dba o zdrowie swoich uczniów. Nie na darmo otrzymała tytuł SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE. A taki tytuł bardzo zobowiązuje. Pani Higienistka będzie kontrolowała Twój wzrost, wagę, kręgosłup. Przypomni rodzicom o badaniach, które powinni Ci zrobić w odpowiednim czasie. Wraz z Twoją Wychowawczynią będą Cię uczyły jak dbać o zdrowie, jak postępować, aby nie szkodzić sobie i innym.


Pani Higienistka      Raz w roku weźmiesz udział w Szkolnym Dniu Zdrowia i Szkolnym Dniu Sportu. Wszystko to po to, abyś był zdrowy i szczęśliwy. Pamiętaj: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. A skoro tak, to zapewne wiesz że to co jemy i pijemy, ma duże znaczenie dla organizmu. Dlatego nasza szkoła bierze udział w akcji: "Kubek Mleka". Nasi uczniowie piją pyszne czekoladowe mleko, dzięki któremu ich kości i zęby są mocne. Oczywiście, nic na siłę. Nie lubisz mleka - nie będziemy Cię do niego zmuszali. Natomiast dzięki programowi fluoryzacji, nie będziesz musiał martwić się o ubytki w zębach.Szkolny Dzień ZdrowiaSzkolny Dzień Sportu      Aby w naszej szkole panował ład i porządek każdy uczeń został zobligowany do przestrzegania „SZKOLNYCH ZASAD”.

Co tydzień najbardziej koleżeński uczeń w Twojej klasie zostanie wyróżniony specjalną monetą życzliwości. Po tygodniu przekaże ją swojemu godnemu następcy. Może Ty też swoim zachowaniem zasłużysz na taką monetę? To nie wszystko. Raz w miesiącu nasza Pani Dyrektor wręcza najgrzeczniejszemu uczniowi z każdej klasy –dyplom. To duże wyróżnienie.

 
Moneta życzliwości      Nie zawsze choruje ciało, czasem bywa tak, że zmartwienia i kłopoty są przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. I na to mamy radę. Pamiętaj, że zawsze swoją pomocą będzie Ci służyła Twoja Pani wychowawczyni. Jest jeszcze jedna osoba, która zawsze Ci pomoże. To Pani Pedagog mgr Iwona Darmoń-Dubas. Jeżeli nie dajesz sobie rady z nauką, masz problemy z kolegami, a może z najbliższymi Ci osobami w rodzinie-ona zawsze Ci pomoże. Zawsze znajdzie rozwiązanie Twojego problemu. Pani Pedagog też ma swój gabinet, który niebawem poznasz wraz ze swoją Panią wychowawczynią.


Pani Pedagog      Zbliżamy się prawie ku końcowi naszej poznawczej podróży po szkole. Na koniec nie można zapomnieć o naszym szkolnym sklepiku - jednym z najbardziej ulubionych miejsc przez dzieci. Bo jakże nie lubić miejsca, w którym można kupić tyle wspaniałych pyszności. Tam przywita Was Pani Krysia.Sklepik szkolny      To tyle Drodzy Pierwszoklasiści. Mamy nadzieję, że podoba się Wam nasza szkoła. Zachęcamy Was do przejrzenia galerii zdjęć. Tam możecie dokładnie obejrzeć, co ciekawego u nas się dzieje. A dzieje się dużo: odbywa się wiele uroczystości, imprez szkolnych oraz zawodów sportowych. Dzięki współpracy ze szkołami zagranicznymi w ramach projektu „Komunikowanie przez sztukę”, uczniowie naszej szkoły mają także przyjaciół za granicą: w Turcji, Szkocji, Hiszpanii, Rumunii.

      Czekamy na Was z niecierpliwością. Nie martwcie się niczym. Jesteśmy przekonani, że wszystko ułoży się dobrze, a Wy będziecie naprawdę szczęśliwi w naszej szkole. Do zobaczenia.


Wasze Wychowawczynie